Home -> Résumé

Résumé

Selected Juried Shows

2011

  • Cheap Joe's Art Stuff Award, Southern Watercolor Society, 34th Annual Exhibition, for Smoking Waiter , (Eric Wiegardt, juror)

2010

  • First Place, Atlanta Artists Center, A Passion for Red, for Gray and Red , (Chery Baird, juror)
  • Georgia Residents Award, Georgia Watercolor Society, Members' Exhibition, for Garbage Man II , (Linda Baker, juror)
  • Honorable Mention, Atlanta Artists Center, Values, for Bench Lady , (Christopher Hickey, juror)
  • Honorable Mention, Atlanta Artists Center, Heart and Soul, for After Zulu , (Brett Osborn, juror)
  • Honorable Mention, Atlanta Artists Center, Winners' Circle, for Garbage Man II , (Robert Westerfelt, juror)
  • Southern Watercolor Society, 33rd Annual Exhibition, for Garbage Man II , (Cheng-Khee Chee, juror)

2009

  • First Place, Atlanta Artists Center, Art Trek 2009, for Napoleon House Server , (Larry Walker, juror)
  • Third Place, Georgia Watercolor Society, Members' Exhibition, for Bacchus Drummer , (Judi Betts, juror)
  • M. Graham Award, Georgia Watercolor Society, National Exhibition, for Pink Indian at the Funeral , (Ted Nuttall, juror)
  • Southern Watercolor Society, 32nd Annual Exhibition, for 7th Ward Head Hunter , (Charles Reid, juror)
  • Atlanta Artists Center, National Exhibition, for Sunglasses , (Annette Cone Skelton, juror)
  • Atlanta Artists Center, National Exhibition, for Elbows , (Annette Cone Skelton, juror)

2008

2007

  • Gold Medal, Southern Watercolor Society, 30th Annual Exhibition, for Chef II , (Frank Webb, juror)
  • Second Place, Georgia Watercolor Society, Members' Exhibition, for Inman Park Legs , (John Salminen, juror)
  • People's Choice Award, Atlanta Artists Center, National Exhibition, for Peachtree and Alabama
  • Winsor & Newton Merit Award, Atlanta Artists Center, National Exhibition, for Peachtree and Alabama
  • Honorable Mention, Atlanta Artists Center, June Show, for Jewelrymaker
  • Georgia Watercolor Society, National Exhibition, for Market in Little 5 Points , (Skip Lawrence, juror)

2006

2005

  • First Place, Atlanta Artists Center, New Members' Exhibition, for Exotic Dancer , (Lorraine King, juror)
  • Merit Award, Atlanta Artists Center, Traveling Show, for Green Goddess , (Gregor Turk, juror)
  • Membership Award, Georgia Watercolor Society, Members' Exhibition, for Edward , (Larry Walker, juror)
  • Southern Watercolor Society, 28th Annual Exhibition, for Cow Skull , (Arne Westerman, juror)
  • Dunwoody Fine Arts Association, , for Green Goddess
  • Atlanta Artists Center, Traveling Show, for Red Head #4 , (Gregor Turk, juror)

Professional Affiliations

  • Atlanta Artists Center, Member of Excellence
  • Georgia Watercolor Society, Signature Member, Life Member and Past President
  • Georgia Watercolor Society, Webmaster, 2006 - 2010
  • Southern Watercolor Society, Signature Member
  • Transparent Watercolor Society of America, Web Designer and Board Member, 2008-present
  • Atlanta Artists Center, New Member Volunteer of the Year, 2005
  • Atlanta Artists Center, Electronic Newsletter Editor, 2005 to present

One and Two Person Shows

  • Cobb Chamber of Commerce, Marietta, GA, 2008, 2010
  • Okefenokee Heritage Center, Waycross, GA, 2008
  • Rome/Floyd County Department of Parks and Recreation, Rome, GA, 2007, 2008
  • Downtown Atlanta Library (with Ben Smith), Atlanta, GA 2007
  • Framboyan, New Orleans, LA, 2007
  • Unitarian Universalist Congregation, Atlanta, GA, 2007
  • Buckhead Library, Atlanta, GA, 2007

Group Shows

  • Summer Waterworks Two, Binders Limelight Gallery, Atlanta, GA 2010
  • Face and Persona, Buckhead Library, Atlanta, GA, 2010
  • Faculty Exhibition, Chastain Arts Center, Atlanta, GA, 2009

Collections

Museums and Institutions

Education

  • Smith College, B.A
  • Atlanta College of Art, Continuing Education
  • Additional studies with Ben Smith, Larry Anderson, Eula Ginsburg, Dolores Kennedy, Larry Walker, Alex Powers, John Salminen, Ted Nuttall, Jean Pederson

Miscellaneous

  • Juror, Atlanta Watercolor Exhibit, Gallery at Paper Mill Village, 2010
  • Painting demonstration for the Face & Persona Exhibition, Atlanta, 2010
  • Painting demonstration for the Atlanta Artists Center, 2010
  • Watercolor demonstration for the Georgia Watercolor Society, 2007
  • Artist in Residence, Reynolds Plantation, 2006